Cumhuriyet Altını ve Çeyrek Altın Kaç Gram ve Kaç Ayardır?

Çeyrek AltınGünlük hayatta en çok kullandığımız çeyrek altın ya da diğer bir deyişle küçük altın ve cumhuriyet altınının kaç ayar ve kaç gram olduğunu tam olarak bilmemekteyiz. Ancak çeyrek altın, yarım altın, tam altın ve cumhuriyet altın (ata altın veya ata lira) gibi ziynet altınlarının fiyatları, kaç gram ve kaç ayar oldukları ile doğrudan ilişkilidir.

Cumhuriyet altını, çeyrek, yarım ve tam altın kaç ayar derseniz; 22 ayar altın kullanılarak üretildiğini söyleyebiliriz. 22 ayar altının içerisinde binde 916 has altın bulunmaktadır. Yani 1 kilo 22 ayar altınımız var ise 916 gram has altınımız var demektir.

Çeyrek altın kaç gramdır derseniz 18 mm çapında olup, yaklaşık ağırlığının 1,754 gram olduğunu söyleyebiliriz.. Tam altınının ağırlık olarak dörtte birine eşit olduğu için çeyrek altın adı verilmiştir. 22 ayar altının binde 916 oranında altın içerdiğini düşünürsek içerisinde yaklaşık olarak 1,60 gram has altın bulunmakta diyebiliriz. Yarım altın çeyreğin 2 katı, tam altın da 4 katı olacaktır. Cumhuriyet altını ise tam altından sadece 0,20 gram daha ağırdır.

Bahsettiğimiz altın çeşitleri geleneklerimize göre; sünnet, evlilik ya da yeni doğan bebekler için ideal bir hediye aynı zamanda sıkça kullanılan bir yatırım aracıdır. Çeyrek, yarım ve tam altın, hediye amaçlı çok fazla kullanıldığı için çengelli iğne takılabilecek şekilde kulplu altın olarak da üretilmektedir. Kuyumcunuzdan kulplu ve kulpsuz olarak talep ettiğinizde, fiyatlarında bir değişiklik olmayacaktır.

Çeyrek altın ya da benzeri diğer altınların yeni ve eski tarihlileri arasında fiyat farkı bulunabilmektedir. Eski tarihli olanların zamanla yıpranmış ve gramları bir miktar azalmış olduğu düşünülerek bir miktar daha düşük bir fiyattan değerlendirilir. Çeyrek altın ve cumhuriyet altını, işçilik maliyetinin düşük olması ve kolay paraya çevrilmesi nedeniyle tasarruf amaçlı olarak da tercih edilmektedir.

Bu yazı için yapılan bazı aramalar:
cumhuriyet altn ka ayar, tam altn ka gramdr, cumhuriyet altini kac gram, cumhuriyet altini kac ayardir, ata lira kaç gram, eyrek altn ka gram...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>